omologenie

Вітамін С

14.05.2020

Вітамін С – аскорбінова кислота – король вітамінів і сірий кардинал багатьох невидимих процесів, порушення в яких призводять до видимих проблем. Саме з нього мені хотілося б почати свій огляд необхідних організму вітамінів і тих патологічних процесів, які виникають за їхнього дефіциту – гіповітамінозу.

Трохи історії. В 1911 Функ виділив речовину, що допомагала при хворобі Бері-бері і назвав його вітаміном. 1929 року з'ясували, що вітаміни пов'язані з ферментами. У 1932 році з лимонного соку виділили аскорбінову кислоту, що запобігає захворюванню на цингу. Завдяки цьому сьогодні навіть школяр знає про вітаміни і цингою ми не страждаємо. У вас кровлять ясна? Може, ви знаєте не все?

Вітамін С, як і інші, не синтезується в нашому організмі, надходить до нього з овочами та фруктами. Він руйнується при їхній термообробці, контакті з металевими предметами, розморожуванні. Отже, ваш улюблений апельсиновий фреш збіднів в момент розрізання плода ножем та в соковижималці. І це ще не все – при тривалому зберіганні фрукта вміст у ньому вітаміну С знижується, а апельсини, на жаль, з грядки не зірвеш!

Надлишок вітаміну виводиться із сечею, тому якщо ви надихнетесь моєю статтею і зберетеся переїсти аскорбінової кислоти, то лише збігаєте в туалет частіше, і вона вам це пробачить. А ось чому краще його переїсти, ніж недоїсти я і збираюся вам розповісти. Для цього я з різних джерел зібрала те, що здалося мені важливим і все краще вам, втім як завжди!

Всмоктується наш герой у тонкому кишечнику, при цьому з роками гірше і у людей похилого віку робить він це там на трієчку. Саме тому і створюють рідкі форми, що розсмоктуються, сподіваючись вже в ротовій порожнині його нам впровадити. Захворювання тонкого кишечника, такі, як ентерит, судинні та алергічні хвороби кишечника, а такі теж є, а також дисбактеріоз та різні харчові непереносимості, наприклад, глютена, пухлини та інші пристрасті, не про нас буде сказано, цю засвоюваність вітаміну С істотно знижують.

У яких продуктах багато вітаміну С?

Багато вітаміну в шипшині, смородині, обліпихі. Ви їсте їх щодня?

Багато у солодкому перці, якщо його не зберігали з літа до зими. Ви взимку перець не вирощуєте?

Існує антивітамін – фермент аскорбатоксидаза. Він міститься в огірках, кабачках, брюссельській капусті, петрушці, гарбузі. Особливо у нарізаних. Отже, вітамін С із солодкого перцю в салаті з огірками та петрушкою навіть не доскаче до тонкого кишечника. З фруктів, що містять аскорбінову кислоту, при цьому без антивітаміну можна виділити цитрусові, але вміст в них вітаміну С насправді не такий високий, ну і як ми вже обговорили вони довго зберігаються.

Чемпіоном за вмістом вітаміну визнано шипшину, та й антивітаміну в ньому немає! Ура! Але... адже ви сиру шипшину не їсте, а облив його окропом весь цей вітамін С знищите. Хіба що заморожувати його свіжим та дуже повільно розморожувати. Концентрація вітаміну в ньому в 500 разів вища за цитрусові, є за що боротися.

Роль аскорбінової кислоти

  • Учасник синтезу колагену. Ось чому я вже втомила своїх пацієнтів розповідями про те, що вони просто зобов'язані приймати його хоча б у програмах омолодження. Це молодість, міцність та функціональність судин, суглобів та зв'язок.
  • Необхідний при синтезі стероїдних, а значить статевих гормонів, а вони для омолодження точно важливіші за косметолога.
  • Забезпечує стресостійкість та імунний статус. Бере участь у синтезі норадреналіну, який, як ви знаєте, часто і часто продукується при стресі. Ви не у стресі? Якщо ні, він вам може і не потрібен. А ще серотоніну – гормону щастя та гарного настрою!
  • Замішаний у регуляції вуглеводного обміну, згортанні крові, обміні інших вітамінів.
  • Як антиоксидант, здійснює прямий захист білків від вільних радикалів.
  • Виступає нейропротектором, тобто захищає наші нейрони, жене геть хворобу Альцгеймера, впливає на розумові здібності, здатність до навчання, швидкість мовлення, абстрактне мислення, вміння вирішувати проблеми. У людей старше 60 років, які приймають його не знижуються когнітивні здібності, на відміну від тих, хто не приймає. Хворі з хворобою Паркінсона у легкій формі мають більш високий його вміст у лімфоцитах, на відміну від хворих в тяжкій формі.

Де знаходиться аскорбінова кислота в організмі?

Практично всі органи містять цю речовину. Лідирують клітини крові, особливо лімфоцити, ну і мозок, який ми кривдити не повинні!

Чи потрібно приймати вітамін С? Дозування.

Сподіваюся, що до цього моменту я вже переконала вас у цьому! Залишилося з'ясувати скільки. Та сама засвоєна доза, яка встановлена для захисту нейронів в експериментах, становила 500 мг на добу. Значить 500 мг? Але коли ми з вами глибоко копаємо, то згадаємо термін біодоступність. Він відображає ту частку прийнятої речовини, яка може бути вилучена організмом в активному вигляді.

Біодоступність вітаміну С

  • при прийомі 100 мг – 80%, тобто 80 мг
  • при прийомі 500 мг – 60%, тобто 300 мг
  • при прийомі 1000 мг – 50%, тобто ті найважливіші 500 мг

Я, звичайно, не в праві стверджувати, що мої висновки незаперечні, але спираючись на результати того, чим з вами поділилася, сама приймаю 1000 мг і стільки рекомендую приймати своїм пацієнтам. Є дані шановних мною фахівців про значно вищі дози і відсутність при цьому негативних наслідків, але надлишок вітаміну все одно виводиться із сечею і тому не бачу в цьому сенсу.

Хочеться лише додати, що найлегше засвоюваними формами вважають рідкі й ті, що частково всмоктуються у ротовій порожнині. Напевно, це логічно і тому, що у літньому віці та захворюваннях кишечника біодоступність знижується.

Сподіваюся, що зібрана мною інформація допоможе вам бути здоровими та красивими!